Sayaç

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün57
mod_vvisit_counterDün544
mod_vvisit_counterBu Hafta601
mod_vvisit_counterBu Ay12491
mod_vvisit_counterHepsi459451

E-Posta Listemize Katılın

İsim
E-Posta

 

 
Yoga ve Sağlık Dergisi'nde yayınlanan yazım - Yaz 2010 PDF Yazdır e-Posta

Add this to your website

 

Bir Sen Vardır Senden İçerü

 

Size kendi deneyimlerimden yola çıkarak Kundalini Yoga’nın gücünden söz etmek istiyorum. Yıllardır hayatımda her şey ters gidiyordu. Hiçbir şey istediğim gibi olmadığı halde, istemediğim ne kadar şey varsa hemen oluyordu. Yorgundum, mutsuzdum, sürekli şikâyet ediyordum, korkularım – kaygılarım vardı. Zihnim sürekli bunlarla meşguldü. Sürekli hasta oluyordum, örneğin grip olup 1 hafta yatardım, belim tutulur 2 hafta kıpırdamadan yatardım, sürekli başım ağrırdı vs. Kendim bile kendimi çekemezdim bazen.

 

Peki, sonra ne oldu? Kendimi en kötü hissettiğim anda Kundalini Yoga ile tanıştım ve aşık oldum. Evren “imdat” çağrıma cevap vermişti. Daha ilk derste kendimi müthiş iyi hissetmiştim. İşte Kundalinin gücü de bu; bazen 1 derste bile etkisini gösterir.

 

Her insanda; Ruh, zihin ve beden üçlüsü bulunur. Bu üçü kontrolünüzde ve dengedeyse paha biçilemez bir durumdasınız demektir. Bu sizi zarif ve çekici yapar, kutsallık, bilgelik ve saygı verir. Arzu ettiğiniz her şey size; kontrollü ve dengeli bu üçlü birliktelikten gelir” Kundalini yoga bu üçlü birlikteliği sağlayan en hızlı teknolojidir.

 

Omuriliğin iki yanında 8 rakamı gibi birbiriyle kesişen iki sinir vardır. Bunlar üstüste dizilen 8 rakamı gibi yukarı doğru çıkarlar. Soldakine “İda” sağdakine “Pingala” denir. Omuriliğin ortasındaki içi boş kanala da “Sushumna” denir.  Omuriliğin en dibindeki bölüm ise “Kundalini Lotus’unun olduğu yerdir.  İşte Kundalini enerjisi buradan adım adım yükselir. Zihin; kat kat açılır. Kundalini yoga yapan kişiye yüksek bir algılama ve güç gelir.

 

Derslere devam ettikçe Kundalini enerjim yükseliyordu. Işığım, moralim, ruh halim, görüntüm değişmeye başladı. Bunlar doğal olarak bilinçaltımın temizlenmesi nedeniyle değişiyordu. Bilinçaltımda ne kadar negatif kodlama varsa tek tek serbest kalıyor ve yerlerine güzellikler, sağlık, bolluk-bereket doluyordu. Korkularımdan arınıyordum. Birikmiş öfkelerimden kurtuluyordum. Huzurlu, mutlu, sağlıklı ve sakin bir insan olmuştum.

 

Enerji merkezlerim (çakralar) düzenli ve dengeli çalışmaya başlamıştı. Enerji merkezleriniz eğer düzensiz ve dengesiz çalışırsa birçok gölge duygu dediğimiz negatif etkileri olur. Örneğin 3. Enerji merkezimiz (Manipura) - Kararlılık

 

Düzenli ve dengeliyse: Kişisel gücün, sorumluluğun ve taahhütün merkezidir, kişi kendine güven duyar, kim olduğunu bilir, karar verebilme gücüne sahip olur, içsel dengenin gücünü hisseder ve sağlıklı olur.

 

Gölge duygusu:  Öfke, aç gözlülük, utanç, umutsuzluk. Her yerde engeller, yeterince güçlü olamamak, sürekli onaya ihtiyaç duyma, kendi dilek ve duygularını reddetme, sindirim sistemi problemleri, karaciğer, safrakesesi ve pankreas problemleri

 

Bir süre sonra kendimi çok daha iyi hissetmeye başlamıştım. Bu tabi ki yüzüme, sağlığıma ve çevreme yansımaya başlamıştı. Herkes bana neler olduğunu sorup duruyordu, aşık mıydım, yüzüme botox mu yaptırmıştım, tatil mi yapmıştım, sürpriz bir gelişme mi olmuştu. Bütün bunların cevabı “Hayır”dı. Sadece Kundalini yoga yapıyordum! Hocam bana “enerjin o kadar güzel ki eğitmen” olmalısın dediğinde sevinçten havalara uçmuştum. Evet, bu müthiş teknolojiyi herkese ulaştırmalıydım. Ben bu kadar dipteyken beni buralara çıkarabilen bu gücü herkese tanıtmalıydım. 

 

Kundalini Yoga öyle bir teknoloji ki; Bedenimizdeki doğal enerjiyi; bedenin, zihnin ve ruhun,  sağlıklı-mutlu-kutsal olması için güvenli bir şekilde harekete geçirir. Yaşamınızda yapmak istediğiniz değişiklikler Kundalini ile çok daha hızlı bir şekilde oluşur. İşte ben bu deneyimi yaşıyordum. Gurmukh Kaur Khalsa’nın öğrencisi olmuş, çeşitli aşamalardan geçip eğitmen olmuştum. Artık bu gücü herkesle paylaşmaya hazırdım.

 

Biz eğitmenlik kursundan mezun olduğumuzda hocalarımız bize şöyle dediler “Acemiyiz diye sakın endişe etmeyin, hemen ders vermeye başlayın, çünkü teknoloji (Kundalini Yoga) çalışıyor”. Evet, çok haklılardı, bizler sadece bir kanal oluyoruz ve teknoloji çalışıyor. Her defasında nasıl bu kadar mükemmel çalıştığına şaşkınlıkla ve hayranlıkla bakıyorum.

 

Ders verdiğim yoga merkezinde resepsiyonda görevli hanım bir gün bana şöyle dedi “Siz öğrencilerinize derste ne yapıyorsunuz? Bir karış suratla mutsuz bir şekilde içeri girenler, mutlu, yüzlerinde kocaman bir gülümseme ve gözleri ışıldayarak dışarı çıkıyorlar..” Ben de ona “Sadece Kundalini yoga yapıyoruz” dedim ve gülümsedim.

 

Kundalini Yoga bir sanattır; enerjinizi harekete geçirme, ona ulaşma ve onu yönetme sanatıdır. Ve bu sanatta; isteği – niyeti olan herkes başarılı olur.

 

Size kendi deneyimimi anlatıyorum. Ama herkes kendi deneyimini yaşar. Kundalini Yoga’nın gücü deneyimdedir. Bu deneyim doğrudan kalbinize gider ve bilincinizi genişletir, ufkunuz açılır. Evrenle ve kendi iç benliğinizle iletişime geçersiniz. Işıltılı ve yaratıcı olursunuz. Bu müthiş deneyimi hiçbir sözcük anlatamaz. Sadece yaşarsınız!

 

“Kundalini enerjisi bütün enerji merkezlerimizden geçerek yükseldiği zaman, insanoğlu kendi tanrısal gücünü anlar. İşte sırf bu yüzden Kundalini yoga için “tehlikelidir” derler, çünkü bu tanrısal gücü fark eden ve deneyimleyen insanı, başka insanlar kendi çıkarları için kullanamaz, onlardan yararlanamaz! (Yogi Bhajan)”

 

Bu tanrısal gücü içinizde hissedip mutlu olmak sizin elinizde.

 

“Öyle mutlu olmalısın ki, diğer insanlar yalnızca sana bakarak bile mutlu olmalılar”

Yogi Bhajan

 

İşte Kundalini Yoga’nın gücü…!

 

Özlem Ataman

Kundalini Yoga ve Meditasyon Eğitmeni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Valid XHTML and CSS.
Realtime website traffic tracker, online visitor stats and hit counter
Catapult